Čo potrebujete pre chov pakobylky
Pakobylky sú druh hmyzu, ktorý je skutočne zaujímavý a jeho chov nie je náročný. Venovať sa mu preto môžu deti aj dospelý. Čo všetko je potrebné pre chov pakobylky?
Prečo chovať pakobylky
Pakobylky nepotrebujú žiadne špeciálne podmienky na chov, sú nenáročné na miesto a vhodné aj pre alergikov.Najčastejšie sa chová pakobylka indická, ktorá môže mať dĺžku až 35 cm. Predtým, ako si ju prinesiete domov, poraďte sa s chovateľom alebo v špecializovaných obchodoch. Existuje totiž asi 4 000 druhov pakobyliek, pričom ich potreby sa môžu líšiť.
Začnite insektáriom
Insektárium môžete kúpiť, alebo si ho aj vyrobiť z akvária, skleneného pohára či plastovej nádoby na potraviny. Musí byť ale dosť veľké na to, aby sa pakobylky mohli bezpečne zvliekať. Výška nádoby by mala byť 3 – 4 krát väčšia ako pakobylka. Inak nepotrebujú žiadne špeciálne vybavenie ako lampy alebo čističky vzduchu. Postačí im izbová teplota a prirodzené vetranie, takže insektárium nesmie byť celkom uzavreté. Na vrch použitého akvária alebo nádoby stačí pripevniť záclonu, sieťku alebo priedušnú tkaninu. Na dne nemusí byť nič, ale ak chcete, môžete použiť tenkú vrstvu rašeliny. Pakobylky sa držia na konárikoch a listoch rastlín, ktoré by im v insektáriu nemali chýbať.
Potrebujú vlhký vzduch
Pakobylky nie sú náročné, potrebujú ale vlhký vzduch. Celkom postačí pravidelné rosenie rastlín v insektáriu, ktoré im zabezpečí aj pitný režim. Pozor však na príliš veľkú vlhkosť, ktorá by zapríčinila vznik plesní. Tie spôsobujú úhyn pakobylky. Okrem toho treba odstraňovať aj zvyšky potravy a to aspoň raz do týždňa. Pri pravidelnom čistení povrchu insektária ho môžete vyleštiť bežným prostriedkom. Dbajte ale na to, aby sa prostriedky na čistenie skla nedostali aj do vnútra a pakobylkám neublížili.
Ak sa v nádobe objaví pleseň z vlhkosti alebo potravy, je nutné ju vyčistiť. Proti plesni je dobrá aj dezinfekcia, nesmie ale prísť do kontaktu s pakobylkou alebo krmivom. Samozrejme, je možné použiť aj nové akvárium alebo nádobu.
Krmivo pre pakobylky
Najviac si tento hmyz pochutí na listoch brečtanu, šípky, ostružín, bazy čiernej, ibišteku, dubu či buku. Krmivo musí byť vždy čerstvé a musí ho byť dostatok, obzvlášť ak máte viac pakobyliek. Nedostatok potravy totiž môže viesť ku kanibalizmu. Čerstvé listy môžete aj zamraziť a použiť ich počas zimy, keď nie sú dostupné. Niektoré druhy pakobyliek sa živia iba niektorými skupinami rastlín.
Photo by David Clode on Unsplash